Portale randkowe

Jedną z naturalnych potrzeb człowieka jest potrzeba bliskości. Jednak w obecnych czasach coraz trudniej jest znaleźć odpowiednią osobę, z którą będziemy czuć się dobrze i z którą będziemy chcieli dzielić życie. Z pomocą mogą tu przyjść portale randkowe. Kilka lat temu uważane za przejaw desperacji i potajemnie wyśmiewane, dzisiaj są coraz szerzej wykorzystywane w celu znalezienia partnera bądź partnerki.

Portale randkowe na przestrzeni lat

W momencie, gdy pojawiały się na rynku, w początkach lat 2000, strony randkowe nie cieszyły się zbyt dużą popularnością i wiele osób miało do nich sceptyczne podejście. Postrzegane były jako serwisy służące głównie do umawiania się na przygodne spotkania, a nie do szukania prawdziwych relacji. Jednak na przestrzeni lat, to nastawienie stopniowo ulegało zmianie. Coraz więcej osób zaczynało rozumieć, że jest to element naturalnej ewolucji naszego życia, które na każdym polu zaczyna przenosić się do sieci. Pracujemy, kupujemy, komunikujemy się przez internet. Dlaczego zatem nie spróbować randki online?

Na polskim rynku znaleźć można około 80 różnych stron służących do poszukiwania potencjalnych partnerów. Wedle danych z początku 2017 roku, miały one w naszym kraju mniej więcej 3,2 miliona użytkowników. Z czasem zaczęło pojawiać się również coraz więcej aplikacji randkowych, jednak według statystyk nie cieszą się one aż takim zainteresowaniem, co tradycyjne portale. Wśród osób korzystających z serwisów randkowych, większość, bo aż 60% stanowią mężczyźni. Najczęściej logują się na nich osoby w wieku 25-34 oraz 35-44 lat, głównie o wykształceniu średnim i wyższym.

Daje to niejaki obraz tego, dla kogo randki przez internet są odpowiednim rozwiązaniem. Są to głównie ludzie młodzi, którzy w pogoni za wykształceniem lub karierą pewnie nie mieli czasu na spotykanie się z innymi osobami, poznawanie potencjalnych partnerów. W momencie, gdy mają już w miarę ustabilizowaną sytuację życiową, dostrzegają że czegoś im brakuje. Ale często ze względu na nieśmiałość, utratę wprawy we flirtowaniu lub zwyczajny brak czasu, decydują się na poszukiwanie miłości poprzez portal randkowy.

Bez wątpienia, obecnie korzystanie z takiego sposobu na znalezienie odpowiedniej osoby nie jest już postrzegane jako desperacja lub oznaka tego, że nikt nie jest nami zainteresowany. Ponadto, wedle badań, związki które rozpoczęły się od randki online, są bardzo często trwalsze i bardziej udane od tych zainicjowanych przypadkowymi spotkaniami. Z danych na rok 2017 wynikało, że około 3 tysiące związków małżeńskich oraz około 9 tysięcy narzeczeństw miało swój początek poprzez serwis randkowy. Warto zatem porzucić stereotypy i dać szansę znajomościom zawieranym w ten sposób, ponieważ nigdy nie wiadomo, czy nie stanowią szansy na wartościowy związek.

Portal randkowy – czy każdy jest taki sam?

Oczywiście, że nie. Każdy serwis randkowy charakteryzuje się czymś innym, trafia do różnych grup odbiorców, działa na zasadzie innych algorytmów, zrzesza określone mniejszości lub też po prostu inaczej zarabia. Jak zatem przedstawia się klasyfikacja takich portali?

Ze względu na rodzaj relacji, jakich poszukują ich użytkownicy, wyróżniamy:

 • real dating – czyli najlepsze portale randkowe dla osób, które pragną nawiązać długotrwałe relacje i odnaleźć prawdziwą miłość,
 • flirting – odpowiednie dla użytkowników, którzy chcą pobawić się, poznać nowe osoby, ale nie wykluczają, że z czasem wyniknie z tego coś więcej,
 • sex dating – serwisy dla osób, które są zainteresowane jedynie poszukiwaniem partnera do seksu, nie do małżeństwa.

Jak widać zatem, w zależności od oczekiwań i preferencji, każdy użytkownik znajdzie serwis randkowy, który będzie mu najbardziej odpowiadał i pomagał znaleźć to, czego potrzebuje.

Jeśli zaś chodzi o sposób parowania, istnieją portale randkowe typu:

 • social dating – często oparte o sieć wzajemnych znajomości, które można zaczerpnąć z kont na innych portalach społecznościowych,
 • general dating – polegające na parowaniu osób w zależności od wpasowywania się w określone preferencje zawarte w profilu,
 • matchmaking – oparte o nieco bardziej skomplikowany algorytm, który dzięki uzupełnieniu testów osobowości, pozwala na sparowanie osób, które mają największą szanse na stworzenie udanego związku.

Bardzo ważną kwestią są również opłaty za korzystanie z profilu na takim serwisie. Większość na rynku stanowią darmowe portale randkowe. Na czym to jednak polega i czy faktycznie są one całkowicie nieodpłatne? Ze względu na sposób dostępu wyróżnić możemy:

 • portale płatne – czyli takie, na których założenie konta jest darmowe, ale nawiązywanie kontaktów wiąże się z wykupieniem subskrypcji,
 • portale randkowe za darmo – utrzymujące się z wyświetlanych reklam, dzięki czemu korzystanie z nich jest nieodpłatne,
 • portale częściowo odpłatne – generalnie oferujące darmowe randki, ale w przypadku chęci skorzystania z bardziej zaawansowanych opcji, obligujące użytkownika do wykupienia wersji premium.

Jak wybrać najlepszy portal randkowy?

Jest to wybór uzależniony od indywidualnych preferencji i potrzeb każdego użytkownika. Bez wątpienia jednak najpopularniejsze portale randkowe w Polsce, na których można spotkać najwięcej osób to eDarling oraz be2. Każdy z nich posiada ponad milion użytkowników. Równie często i chętnie nasi rodacy korzystają z Sympatii oraz Sympatii Plus, czy też flirt. Szczególnie wśród młodszych osób, bardzo częstym wyborem są nowe portale randkowe, a właściwie aplikacje, typu Tinder lub Badoo. Wszystkie wymienione portale randkowe w 2023 roku zajmowały szczyty list jeśli chodzi o popularność. Jednak każdy z nich skierowany jest do nieco innej grupy docelowej, w zależności od wieku, oczekiwań co do relacji oraz sposobu nawiązywania znajomości.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, oprócz oczywistej kwestii, jaką jest możliwość znalezienie właściwego partnera? Na aspekty bezpieczeństwa oraz poufności, jakie zapewnia nam strona randkowa. Użytkownicy tworząc konto w takim serwisie podają często swoje dane osobowe, opisują swoje życie, wstawiają zdjęcia, a nierzadko także łączą swój profil w portalu z profilem z innych stron społecznościowych. Z tego względu szczególnie ważny jest czytelny regulamin, a także odpowiednia ochrona prywatnych danych zarejestrowanych osób. Istotną kwestią jest również ilość użytkowników oraz wiarygodność tych kont – czy są to prawdziwe osoby, czy fikcyjne profile. Pragnąc znaleźć darmowy portal randkowy, warto zapoznać się z jego regulaminem, czy przypadkiem nie występują w nim kruczki w rodzaju automatycznego przedłużania członkostwa za pobraniem opłaty. Przede wszystkim zaś, warto poczytać opinie innych użytkowników, jakie według nich są najlepsze portale randkowe.

Jak randkować przez internet?

Wydaje się, że jest to bardzo proste. Jednak istnieje kilka zasad, których trzymanie się może znacznie ułatwić i przyspieszyć proces znalezienia odpowiedniego partnera oraz uchronić przed zagrożeniami, jakie mogą nieść za sobą randki online.

 1. Rzetelnie uzupełnić swój profil. – Im więcej ciekawych informacji na nasz temat znajdzie się w opisie profilu, tym większa szansa na kontakt z interesującą nas osobą.
 2. Być uczciwym. – Nie warto przekłamywać dotyczących nas informacji, ponieważ prędzej czy później kłamstwo wyjdzie na jaw i jedynie stracimy w oczach potencjalnego partnera.
 3. Zachować cierpliwość i nie zrażać się. – Można spotkać się z opiniami, że portal randkowy to nie miejsce dla osób z niską samooceną, ponieważ może ona zostać bardzo podkopana, jeśli po raz kolejny nie wyjdzie z potencjalnym partnerem. Jednak nie można się zrażać z tego powodu, zarejestrowanych jest mnóstwo użytkowników i z pewnością w końcu trafi się odpowiedni.
 4. Zachowywać się z szacunkiem i uprzejmością wobec innych. – Nawet, jeśli ktoś okazuje się nie spełniać naszych oczekiwań, należy mu się szacunek i pokojowe rozstanie.
 5. Zachowywać zasady bezpieczeństwa. – Na pierwsze spotkania najlepiej udawać się w miejsca publiczne i to dopiero po pewnym czasie od poznania danej osoby. Niestety, portale randkowe darmowe niosą za sobą także ryzyko poznania osób, które mają wobec nas złe zamiary i konieczne jest zachowywanie należytej ostrożności.
 6. Bycie odważnym i dobrze nastawionym. – Wydaje się banalne, ale wcale takie nie jest. Chcąc nawiązać kontakt z drugą osobą, zwłaszcza taką która się nam podoba, warto abyśmy pokazali się z dobrej strony i nie bali zawalczyć, jeśli nam zależy.

Serwis randkowy – Miłość, czy przyjaźń?

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że nie każda znajomość zapoczątkowana przez randki internetowe musi zakończyć się związkiem. Najlepsze portale randkowe mają na swoim koncie wiele wzruszających historii, w których dzięki założeniu konta, ludzie odnajdywali miłość swojego życia, ale także prawdziwych przyjaciół. Jest to doskonała możliwość na zapoznanie ludzi, którzy mają podobne zainteresowania, poglądy lub podejście do życia. Portal randkowy darmowy daje nam doskonałą sposobność spotkania osób, z którymi możliwe, że w realnym świecie, życie nigdy by nas nie zetknęło. Tymczasem mogą oni okazać się doskonałymi partnerami do wspólnych wyjazdów, uprawiania sportu, czy też rozwijania pasji. Na czysto przyjacielskiej stopie. Nie warto zatem zamykać się jedynie na jeden rodzaj relacji i rezygnować ze znajomości od razu, jeśli nie pojawi się chemia. Być może właśnie udało nam się znaleźć przyjaciela na całe życie.

Strony randkowe – Podsumowanie

Postrzeganie portali randkowych zmieniało się na przestrzeni lat i obecnie już coraz mniej osób traktuje je stereotypowo. Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że prawdopodobnie każdy zna osobę, która choć raz skorzystała z takiego serwisu, a wielu z nas pewnie zna także pary, które od wielu lat są ze sobą szczęśliwe, a poznały się przez internet. Dzięki nieustannemu udoskonalaniu stron randkowych, nad którymi pracują zarówno programiści, jak i psychologowie, mamy coraz większe szanse na poznanie odpowiedniej osoby za ich pośrednictwem. W końcu, mając do dyspozycji portal randkowy za darmo, czemu by nie skorzystać z szansy na znalezienie prawdziwej miłości?